Volby Blansko - 23. - 24. září 2022
736 510 086 volby@forumblansko.cz

Podpora bydlení

Město musí zakládat družstva, ne jít na ruku developerům.


Byty, které vznikají na území Blanska za poslední dekády současného vedení, jsou byty výhradně developerské. Projekty, které jsou vedením města naplánovány jsou opět pouze totožného charakteru.

Vzhledem k růstu cen i ceny hypoték se výhradně komerční byty stanou (nebo již jsou) pro většinu obyvatel nedostupné. Město má řešit otázku reálné možnosti bydlení svých obyvatel, ne byty pouze investiční.

Počty městských bytů, které město jako vlastník k dispozici, rozprodejem neustále klesají. Dlouholeté plány na výstavbu městských bytů zůstaly pouze na papíře. A to i přesto, že je některé levicové strany, které jsou ve vedení radnice, měly v programu.

Celou situaci dostupného bydlení pro mladé rodiny, rodiny s více dětmi, pěstouny, ale i pro seniory nadále rapidně zhoršila směrnice podepsaná v roce 2019 starostou Ing. Jiřím Crhou, kdy lze požádat a následně v pořadníku čekat pouze na byt 1+kk nebo 1+1. Ostatní, větší městské byty, pokud se uvolní, se soutěží obálkovou metodou za nejvyšší nabídku. Ani tato metodika koaličním partnerům, kteří se snaží prezentovat “sociálně”, nevadila.

Metodu “kdo dá víc”, umí volný trh. Proč toto dělá město? Město nemá hospodařit se svým majetkem tímto způsobem.

Město Blansko zcela rezignovalo na svoji podporu a účast v projektech družstevního bydlení, které je v současné situaci na trhu s nemovitostmi stále důležitějším prostředkem v řešením bytové krize a mnohá města ho již aktivně začínají vlastní účástí podporovat.

Jak funguje družstevní bydlení s účastí města?

Městské družstevní bydlení nabízí podstatně dostupnější byty, než je možné získat na trhu. Město připraví pro výstavbu vybrané vhodné lokality, následně město založí družstvo do kterého vloží své pozemky a projekt výstavby, vybere zhotovitele a nechá postavit bytové domy. Družstvo potom poskytuje občanům, kteří se stanou členy družstva, byty za nákladové ceny. Vzhledem ke garancím města i nižší ceně se bydlení stává dostupné i pro ty, kteří by v bance na hypotéku nedosáhli. Noví členové družstva mohou vstupovat do družstva i po kolaudaci a z nájemného splácí úvěr přímo družstvo. Po splacení úvěru se počítá s tím, že byty mohou zůstat dále družstevní nebo mohou být převedeny do vlastnictví družstevníků. Více například v odkazu https://druzstevnibydleni.brno.cz/